Przyzwyczajeni jesteśmy, że regularnie pojawiają się nowe modne diety.
Dieta Sirtfood jest jedną z najnowszych.

Stała się ona uwielbiana wśród celebrytów w całej Europie, między innymi z powodu dopuszczania do jadłospisu czerwonego wina i czekolady.

Twórcy twierdzą, że nie jest to moda, ale że „sirtfoods” to droga do utraty utraty tłuszczu i zapobiegania chorobom.

Należy jednak zwrócić uwagę, że eksperci ds. Zdrowia ostrzegają, że dieta ta pomimo dużego szumu medialnego, może być nawet złym pomysłem.

Artykuł ten zawiera oparty na dowodach przegląd diety Sirtfood i jej potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Co to jest dieta Sirtfood?

Dieta Sirtfood została opracowana przez dwóch znanych dietetyków pracujących dla prywatnej siłowni w Wielkiej Brytanii

Reklamują oni dietę jako rewolucyjny nowy plan diety i zdrowia, który działa poprzez włączenie „chudego genu”.

Dieta opiera się na badaniach sirtuin (SIRT), grupy siedmiu białek znalezionych w ciele, które, jak wykazano, regulują różne funkcje, w tym metabolizm, stany zapalne i długość życia (1).

Niektóre naturalne związki roślinne mogą zwiększać poziom tych białek w organizmie, a żywność je zawierająca została nazwana „sirtfoods”.

Lista „20 najlepszych sirtfoods” dostarczona przez dietę Sirtfood obejmuje(2):

 • Jarmuż
 • czerwone wino
 • Truskawki
 • Cebule
 • Soja
 • Pietruszka
 • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
 • Ciemna czekolada (85% kakao)
 • Zielona herbata Matcha
 • Gryka
 • Kurkuma
 • Orzechy włoskie
 • Rukola (rakieta)
 • Chili z lotu ptaka
 • Lubczyk
 • Terminy Medjool
 • Czerwona Cykoria
 • Jagody
 • kapary
 • Kawa

Dieta łączy sirtfoods i ograniczenie kalorii, które mogą powodować, że organizm wytwarza wyższe poziomy sirtuin.

Twórcy diety twierdzą, że przestrzeganie diety Sirtfood doprowadzi do szybkiej utraty wagi, zachowując jednocześnie masę mięśniową i chroniąc przed przewlekłymi chorobami.

Po zakończeniu diety zachęca się do kontynuowania włączania sirtfoods i charakterystycznego zielonego soku z diety do regularnej diety.

PODSUMOWANIE:Dieta Sirtfood oparta jest na badaniach sirtuin, grupy białek, które regulują kilka funkcji w ciele. Niektóre pokarmy zwane sirtfoods mogą powodować, że organizm wytwarza więcej tych białek.

Czy to jest skuteczne?

Autorzy diety Sirtfood odważnie twierdzą, że dieta ta może bardzo zwiększyć utratę masy ciała, włączyć „chudy gen” i zapobiegać chorobom.

Problem polega na tym, że nie ma wielu dowodów na ich poparcie.

Jak dotąd nie ma przekonujących dowodów na to, że dieta Sirtfood ma bardziej korzystny wpływ na utratę wagi niż jakakolwiek inna dieta o ograniczonej kaloryczności.

Faktycznie wiele z tych pokarmów ma właściwości zdrowotne, lecz nie przeprowadzono żadnych długoterminowych badań na ludziach, aby ustalić, czy dieta bogata w pokarmy ma jakieś wymierne korzyści zdrowotne.

Niemniej jednak książka Sirtfood Diet podaje wyniki pilotażowego badania przeprowadzonego przez autorów z udziałem 39 uczestników z ich centrum fitness. Jednak, wyniki tego badania nie zostały opublikowane nigdzie indziej.

Przez tydzień uczestnicy przestrzegali diety i codziennie ćwiczyli. Pod koniec tygodnia uczestnicy stracili średnio 3,2 kg i utrzymali lub nawet zyskali masę mięśniową.

Wyniki te nie są zaskakujące. Oczywistym jest, że ograniczenie spożycia kalorii do niebezpiecznej wartości 1000 kalorii z jednoczesnymi ćwiczeniami, prawie zawsze powodują utratę wagi.

Niezależnie od tego, szybka utrata masy ciała nie jest ani prawdziwa, ani długotrwała. Należy również zwrócić uwagę, że badanie to nie obserwowało uczestników po pierwszym tygodniu, aby sprawdzić, czy odzyskało jakąkolwiek wagę, co powinno mieć miejsce.

Kiedy ciało pozbawione jest wystarczającej energii z pożywienia, zaczyna zużywać swoje zapasy energii lub glikogenu, oprócz spalania tłuszczu i mięśni.

Każda cząsteczka glikogenu wymaga przechowywania 3–4 cząsteczek wody. Kiedy twoje ciało zużywa glikogen, pozbywa się również tej wody. Znane jest to również pod pojęciem „waga wody”.

W pierwszym tygodniu ekstremalnego ograniczenia kalorii tylko około jedna trzecia utraty wagi pochodzi z tłuszczu, podczas gdy pozostałe dwie trzecie pochodzi z wody, mięśni i glikogenu (3 4 ).

Gdy tylko zwiększa się spożycie kalorii, organizm uzupełnia zapasy glikogenu, a waga wraca do stanu wyjściowego.

Niestety, ten rodzaj ograniczenia kalorii może również powodować obniżenie tempa metabolizmu przez organizm, powodując, że będziesz potrzebować jeszcze mniej kalorii dziennie na energię niż wcześniej (3 5 ).

Prawdopodobnie, ta dieta może pomóc ci zrzucić kilka kilogramów na początku, ale prawdopodobnie waga wróci do stanu początkowego po zakończeniu stosowania jej.

Jeśli chodzi o zapobieganie chorobom, trzy tygodnie to prawdopodobnie nie jest wystarczająco długi czas, aby mieć jakikolwiek wymierny długoterminowy wpływ.

Z drugiej strony, dodanie sirtfoods do regularnej diety przez długi czas może być bardzo dobrym pomysłem. Ale w takim przypadku równie dobrze możesz pominąć dietę i zacząć to robić już teraz.

PODSUMOWANIE:Ta dieta może pomóc ci schudnąć, ponieważ jest mało kalorii, ale waga prawdopodobnie powróci po zakończeniu jej. Dieta jest zbyt krótka, aby mieć długoterminowy wpływ na twoje zdrowie

Jak przestrzegać diety Sirtfood

Dieta Sirtfood składa się z dwóch faz, które trwają łącznie trzy tygodnie. Następnie możesz kontynuować „sirtify” swojej diety, włączając do posiłków jak najwięcej sirtfoods.

Szczegółowe przepisy na te dwie fazy znajdują się w książce The Sirtfood Diet , napisanej przez twórców diety.

Łatwo jest znaleźć większość składników i pokarmów sirt.

Dużą część diety stanowi zielony sok, który będziesz musiał spożywać od jednego do trzech razy dziennie.

Będziesz potrzebował sokowirówki (mikser nie będzie działał) i wagi kuchennej, ponieważ składniki są wymienione według masy. Przepis jest poniżej:

Sirtfood Green Juice

 • Jarmuż 75 gramów (2,5 uncji)
 • 30 gramów rukoli (1 uncja)
 • 5 gram pietruszki
 • 2 paluszki selera
 • Imbir 1 cm (0,5 cala)
 • pół zielonego jabłka
 • pół cytryny
 • pół łyżeczki zielonej herbaty matcha

Wyciśnij razem wszystkie składniki oprócz zielonej herbaty w proszku i cytryny i wlej je do szklanki. Wyciśnij sok ręcznie, a następnie wymieszaj sok z cytryny i zieloną herbatę w proszku.

Faza pierwsza

Pierwsza faza trwa siedem dni i obejmuje ograniczenie kalorii oraz zakłada wypijanie dużych ilości zielonego soku. Ma on przyspieszyć utratę wagi i ma pomóc w zrzuceniu  ok. 3,2 kg w ciągu siedmiu dni.

Podczas pierwszych trzech dni fazy pierwszej spożycie kalorii jest ograniczone do 1000 kalorii. Pijesz trzy zielone soki dziennie plus jeden posiłek. Każdego dnia możesz wybierać spośród przepisów zawartych w książce, które dotyczą potraw sirtfood jako głównej części posiłku.

Przykładowe posiłki to: omlet z sirtfood lub smażone krewetki z makaronem gryczanym.

W dniach 4–7 pierwszego etapu spożycie kalorii zwiększa się do 1500. Obejmuje to dwa zielone soki dziennie i dwa kolejne posiłki bogate w sirtfood, które możesz wybrać z książki.

Faza druga

Faza druga trwa dwa tygodnie. Podczas tej fazy „konserwacji” nadal systematycznie tracisz na wadze.

Dla tej fazy nie ma określonego limitu kalorii. Zamiast tego jesz trzy posiłki pełne sirtfoods i jeden zielony sok dziennie. Ponownie, posiłki są wybierane z przepisów zawartych w książce.

Po diecie

Możesz powtarzać te dwie fazy tak często, jak to pożądane w celu dalszej utraty wagi.

Zachęca się jednak do kontynuowania „sirtify” diety po ukończeniu tych faz poprzez regularne włączanie sirtfoods do posiłków.

Istnieje wiele książek na temat diety Sirtfood, które są pełne przepisów bogatych w sirtfoods. Możesz także włączyć sirtfoods do swojej diety jako przekąskę lub do przepisów, których już używasz.

Ponadto zachęcamy do codziennego picia zielonego soku.

W ten sposób dieta Sirtfood staje się bardziej zmianą stylu życia niż dietą jednorazową.

PODSUMOWANIE:Dieta Sirtfood składa się z dwóch faz. Faza pierwsza trwa siedem dni i łączy ograniczenie kalorii z zielonymi sokami. Faza druga trwa dwa tygodnie i obejmuje trzy posiłki i jeden sok.

Czy Sirtfoods to nowe pożywienie?

Nie można zaprzeczyć, że sirtfoods są dla ciebie dobre. Często są bogate w składniki odżywcze i pełne zdrowych związków roślinnych.

Ponadto badania powiązały wiele produktów spożywczych zalecanych w diecie Sirtfood z korzyściami zdrowotnymi.

Na przykład spożywanie umiarkowanej ilości ciemnej czekolady o wysokiej zawartości kakao może zmniejszyć ryzyko chorób serca i pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych (6 7 ).

Picie zielonej herbaty może zmniejszyć ryzyko udaru i cukrzycy oraz pomóc obniżyć ciśnienie krwi (8 ).

Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne, które ogólnie korzystnie wpływają na organizm, a nawet chronią przed przewlekłymi chorobami związanymi z zapaleniem (9 ).

W rzeczywistości większość sirtfoods wykazała korzyści zdrowotne u ludzi.

Jednak dowody na korzyści zdrowotne wynikające ze zwiększenia poziomu białka sirtuiny są wstępne. Badania na zwierzętach i liniach komórkowych wykazały ekscytujące wyniki.

Naukowcy odkryli, że podwyższony poziom niektórych białek sirtuiny prowadzi do dłuższej żywotności drożdży, robaków i myszy (10 ).

Podczas postu lub ograniczania kalorii białka sirtuiny nakazują ciału spalać więcej tłuszczu w celu uzyskania energii i poprawić wrażliwość na insulinę. Jedno badanie na myszach wykazało, że zwiększenie poziomu sirtuiny prowadzi do utraty tłuszczu (11 12 ).

Niektóre dowody sugerują, że sirtuiny mogą również odgrywać rolę w zmniejszaniu stanu zapalnego, hamowaniu rozwoju nowotworów i spowalnianiu rozwoju chorób serca i choroby Alzheimera (10).

Chociaż badania na myszach i ludzkich liniach komórkowych wykazały pozytywne wyniki, nie przeprowadzono badań na ludziach, w których badano by wpływ wzrostu poziomu sirtuiny (2 10 ).

Dlatego nie wiadomo, czy zwiększenie poziomu białka sirtuiny w organizmie doprowadzi do dłuższej żywotności czy niższego ryzyka raka u ludzi.

Obecnie trwają badania nad opracowaniem związków skutecznie zwiększających poziom sirtuiny w organizmie. W ten sposób badania na ludziach mogą zacząć badać wpływ sirtuin na zdrowie ludzi (10 ).

Do tego czasu nie jest możliwe określenie skutków zwiększonego poziomu sirtuiny.

PODSUMOWANIE: Sirtfoods to zazwyczaj zdrowa żywność. Jednak niewiele wiadomo na temat wpływu tych produktów na poziom sirtuiny i zdrowie ludzi.

Czy sposób żywienia Sirtfood jest zdrowy i zrównoważony?

Produkty Sirtfoods ze względu na duża ilość zdrowych produktów, mogą przynieść pewne korzyści zdrowotne, ze względu na ich właściwości przeciwutleniające lub przeciwzapalne.

Pamiętajmy jednak, że jedzenie tylko kilku szczególnie zdrowych produktów spożywczych nie zaspokoi wszystkich potrzeb żywieniowych twojego organizmu.

Dieta Sirtfood jest niepotrzebnie restrykcyjna i nie oferuje wyraźnych, unikalnych korzyści zdrowotnych w porównaniu z jakimkolwiek innym rodzajem diety.

Co więcej, spożywanie tylko 1000 kalorii nie jest zwykle zalecane bez nadzoru lekarza. Nawet spożywanie 1500 kalorii dziennie jest zbyt restrykcyjne dla wielu osób.

Dieta wymaga także picia do trzech zielonych soków dziennie. Chociaż soki mogą być dobrym źródłem witamin i minerałów, są również źródłem cukru i nie zawierają prawie żadnego zdrowego błonnika, który pełnią całe owoce i warzywa ( 13 ).

Popijanie soku przez cały dzień to zły pomysł zarówno na poziom cukru we krwi, jak i na zęby (14 ).

Dieta jest tak ograniczona pod względem kalorii i wyboru jedzenia, że ​​jest bardziej niż prawdopodobnie niedobór białka, witamin i minerałów, szczególnie w pierwszej fazie.

Ze względu na niski poziom kalorii i restrykcyjne wybory żywieniowe dieta może być trudna do przestrzegania przez całe trzy tygodnie.

Dodajmy do tego wysokie koszty początkowe zakupu sokowirówki, książki oraz niektórych rzadkich i drogich składników, a także koszty czasowe przygotowywania określonych posiłków i soków, a dieta ta staje się niewykonalna i niezrównoważona dla wielu osób.

PODSUMOWANIE: Dieta Sirtfood promuje zdrową żywność, ale w drastyczny sposób ogranicza kalorie oraz produkty żywieniowe. Nakazuje również picie dużej ilości soku, co nie jest zdrową rekomendacją.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Chociaż pierwsza faza diety Sirtfood jest bardzo niska pod względem kalorii i niepełna pod względem żywieniowym, nie ma prawdziwych obaw dotyczących bezpieczeństwa przeciętnego, zdrowego dorosłego, biorąc pod uwagę krótki czas trwania diety.

Niebezpieczna może być dla osób z cukrzycą poprzez drastyczne ograniczenie kalorii oraz picie głównie soków przez kilka pierwszych dni diety.  Może to  powodować niebezpieczne zmiany poziomu cukru we krwi (15 ).

Niemniej jednak nawet zdrowa osoba może doświadczyć pewnych skutków ubocznych – głównie głodu.

Spożywanie tylko 1000–1 500 kalorii dziennie sprawi, że każdy poczuje się głodny, zwłaszcza jeśli większość z tego, co spożywasz, to sok o niskiej zawartości błonnika, składnik odżywczy, który pomaga zachować uczucie sytości (16 ).

Podczas pierwszej fazy mogą wystąpić inne działania niepożądane, takie jak zmęczenie, zawroty głowy i drażliwość z powodu ograniczenia kalorii.

W przypadku zdrowego dorosłego, poważne konsekwencje zdrowotne są mało prawdopodobne, jeśli dieta jest przestrzegana tylko przez trzy tygodnie.

PODSUMOWANIE:Dieta Sirtfood ma niską zawartość kalorii, a faza pierwsza nie jest zrównoważona pod względem odżywczym. Może sprawić, że będziesz głodny, ale nie jest niebezpieczny dla przeciętnego zdrowego dorosłego.

Moja opinia

Dieta Sirtfood oferuje duże ilości zdrowej żywności, ale nie zdrowych nawyków żywieniowych.

Trzeba mieć na uwadze, że ta teoria i względy zdrowotne opierają się na niewielkiej ilości tylko wstępnych dowodów naukowych.

Dodanie do diety niektórych produktów typu sirtfoods nie jest złym pomysłem i może nawet przynieść pewne korzyści zdrowotne, sama dieta wygląda raczej jak kolejna przejsciowa moda.

Zaoszczędź sobie pieniędzy i przejdź do zdrowych, długoterminowych zmian w diecie.